۞ TopLog...تـاپ لاگ ۞

در حال حاضر و طی چند روز آینده ، عناوین و شکل این وبلاگ دستخوش تغییرات خواهد شد...

از خود گذشتگی و ایثار جاهلانه در خانواده

از خود گذشتگی و ایثار جاهلانه در خانواده

عامل خالی شدن افراد از درون!

( خودآگاه و ناخودآگاه )

 

 

نكته ضروری اولیه:

خواننده گرامی ، منظور من ، نفی ایثار عالمانه و با تدبیر در روابط دوستانه ، محیط خانواده و عرصه های اجتماعی نیست.

 

1) جلوه ناخودآگاه:

 

همه افراد و شخصیتها ( خانم ها و آقایان ) دارای خواستها و شرایطی هستند که شخصیت عمومی آنها را می سازد. توجه کنید که این خواستها ضرورتا" خصوصیات فردی نیستند. صرفاٌ یك نوع خواسته هستند و عموماٌ چیزهای بظاهر بی ارزشی هستند. آنها حتی می توانند بسادگی چیزهای واقعاٌ غیر ضروری در خوشبختی دو نفر باشند! یعنی اینکه یک زن بجای درنظر گرفتن اخلاق و روش زندگی ، همیشه همسری قد بلند می خواسته! یا یک مرد همواره دوست داشته که دارای زنی زیبا روی باشد که كاملا" به وی متکی است. اینکه مردها بصورت نسبتا" عمومی همواره دوست دارند علی رغم آزاد گذاشتن زن ، تصمیم گیرنده نهایی خانه باشند و هزاران مورد دیگر که عموماٌ حتی وقتی بصورت مجزا به آنها نگاه می کنید نه تنها چیزهای ضروری نیستند ، بلکه گاها" مخالف با منافع ازدواج و زندگی مشترک و حتی ارتباطات دوستانه هم هستند! همه افراد غالبا" دارای این خصوصیات هستند.

حال مسئله اینجاست که بیشتر آدمها ( در آغاز و حین زندگی ) شروع به مخفی کردن اینها می کنند! در حقیقت تمام این خصوصیات بد و خوب از شما راندمانی را می سازد که آنرا شما می نامند.

اگر این راندمان به هم بخورد ، شما برای مدتی خود نخواهید بود! چرا می گویم برای مدتی ، چون قدرت پنهان کردن چیزهایی که هستید را بصورت كامل ندارید! اگر هم بتوانید اینکار را انجام دهید قطعاٌ ریشه شادابی خود را سوزانده اید...! در حقیقت از خود گذشتگی ( به این شكل ) کار احمقانه ای در زندگی افراد می باشد.

آدمها قرار نیست در صورت اینکه بخواهند با کسی باشند خود را عوض کنند. بلکه در صورت وجود تفاهم ( در واژه جدید كه در مقاله قبلی توضیح دادم ) افراد همه چیز بد وخوب را با هم می پذیرند
( این پذیرش الزاما" باید دو طرفه باشد ).

 معمولاٌ یك دید منطقی به ماجرا سبب ایجاد این ایراد یا تضاد می گردد! چون فرد با خود      می اندیشد که این خواسته یك چیز ظاهرا" صحیحی نیست و از آن صرف نظر میکند. یا مثلاٌ شرایطی را در فرد مقابل علی رغم اینکه همیشه برایش ثقیل بوده ، بخاطر خود فرد و دستیابی به وی و یا ملاحظات جانبی آن ( جایگاه اجتماعی ، پول ، فرزند ، خانواده و اقوام و .... ) می پذیرد و از آن صرف نظر می کند!
این اشتباه بزرگیست. چراکه بعد از ازدواج یا مقاطع مختلف ادامه زندگی مشترك و حداقل دست یابی به فرد مورد نظر ( در ارتباطات دوستانه ) این خصوصیتها کم کم خود را نمایان می کنند و اینقدر بشما فشار می آورند ، تا از خود بی خودتان نمایند.

ذهن شما باید اکنون انرژی بزرگی را صرف بازداشتن این نیروها نماید. نیروهایی که در واقع هیچ چیز نیستند بجز خود شما !

 

خلاصه اینکه برای ادامه زندگی به اصطلاح مشترك ( غیر اصولی ) و یا بدست آوردن کسی از بین دوستان ، بازی نکنید ! خود را دیگری نشان ندهید !

بطور كلی خود را سانسور نکنید! هرکس هر چقدر هم که ارزشمند باشد ( خود یا جوانب او ) اگر قرار باشد برای بودن با وی ، شما رو در روی خود قرار بگیرید حماقت بزرگی مرتکب شده اید كه در آینده باید خسارت آن را بپردازید.2) جلوه خود آگاه :


عموماٌ این رفتار بیشتر در آقایان صورت می گیرد تا خانم ها. ولی من بصورت معدود طی سالهای گذشته ، در خانم ها هم مشاهده كردم...

آنها برای بدست آوردن دختری ، حال چه بقصد دوستی و چه بقصد ازدواج ، رفتارهایی از خود نشان می دهند که مربوط به آنها نیست! بعضی از این رفتارها بازهم ناخود آگاه و بیشتر آنها هم كلا" خودآگاه است!

موارد خودآگاه بیشتر در زمانی شکل می گیرد که فردی بخواهد به هر قیمتی شخصی را بدست بیاورد! بدست آوردن نه صرفا" در شکل سوء‌استفاده از او ، بلکه در این شکل که اینقدر فردی در نظرش خواستنی است که باید برای وی باشد . تاکید بر این نکته می كنم كه این تلاش اصلاٌ به معنای واقعی واژه عشق نمی باشد. صرفاٌ خواستن فردیست که شما درحال حاضر بصورت جدی تاییدش می کنید!

جنس مخالف بدلیل تشابه این رفتار با عشق، شاید فریفته گردد اما به هر حال فرد همیشه با چشمانی بسته حركت نمی كند.
آرزوی داشتن کسی در افراد ، باعث میشود که خود را بی وقفه در حال ارائه سرویس ببینند! آنها می ترسند رابطه ای که شکل نهال دارد ، پاره گردد! آنها در ابتدا به شكل نرم از عقاید خود دفاع می کنند! آنها امکان فرار و بازی را خود به فرد مقابل میدهند . آنها می پردازند و می پردازند...! در خصوصیت آشکار این گروه می توان مشاهده کرد كه انواع و اقسام اظهارات و رفتارهای دوستانه و كلمات عاشقانه را ( بدون درك ارزش ذاتی آنها ) ارائه می دهند. ولی در واقع وامهایی هستند که افراد از خود می گیرند و رایگان در اختیار دیگری قرار میدهند تا شاید روزی باز پس گرفته شود!!!
تمام اینها بازی نادرستی است که با کلمات در پشت واژه ها انجام داده میشود تا فردی بدست آید! در اصطلاح ، من این افراد را گداهای عاطفه می نامم.
این گروه دارای رفتارهای دیگری هم هستند. یعنی بطور ناخواسته در روابط بصورت مفعول می باشند! بعنوان مثال باید بگویم كه برای جلوگیری از افتادن ستونی که دیگر ثبات و استواری ندارد ، دو نفر باید از دو جهت به آن نیرویی یکسان وارد کنند. در غیر اینصورت نهایتاٌ ستون بر سر فردی که نیروی کمی ارائه میدهد خراب خواهد شد!
در روابط این افراد عموماٌ بصورت ناخودآگاه ، تمامی امکان انتخاب و حرکت را از دست میدهند! آنها صرفاٌ خود را دفع می کنند و دیگری را آزاد می گذارند. حال این نكته در فرو ریختن شخصیت انسانی ، چه زمان و در کجا و به چه صورت بروز خواهد کرد ، خود داستان دیگری است.

نکته دیگر اینکه این افراد در روابط با جنس مخالف یک چهره دارند و در روابط با جنس موافق چهره دیگری از خود نشان می دهند!! و این بسیار چیز ناخوشایندی از آنان به تصویر خواهد کشید و باعث خواهد شد مخاطبین بخاطر قضاوتی که در شخصیت وی می کنند در لحظه دیگری و در مكان دیگر ، از دیدن شخصیت دوم او ، آنچنان جا بخورند که حتی وی را نشناسند!


در انتها نمی توانم توصیه كنم که اینکار را نکنید! این نكات ، شخصیت عمومی یکنفر است و نحوه حرکتی است که خودش ترجیح می دهد. فقط می توانم بگویم که اکنون باید در رفتارها دقیقتر شوید تا بتوانید واقعی یا غیر واقعی بودن آنها را
درک کنید. اکنون باید بدانید چرا بعد از ارتباطات ، گاهاٌ احساس ضعف شخصیت می کنید . و اکنون باید بهتر تصمیم بگیرید که این فرد ، مورد خواست شما هست یا نه؟ و در صورت رعایت این مسئله ، حداقل چیز غیر قابل انتظاری را بعدا" مشاهده نخواهید کرد...

+ نوشته شده در  بیست و نهم شهریور ۱۳۸۷ساعت 2:57  توسط وحيد  |